خشت یکم

وبلاگی برای معماری، هنر

مکان- مقدمه

مقدمه

در مسیرخلق معماریِ شایسته ی زیستن آدمی همواره تلاش های زیادی صورت گرفته است. برای دست یابی به چنین نتیجه ای ناچار از شناخت جوهره یِ وجودیِ معماری است و آن همانا مفهوم مکان است.

حاصل کار طراحان و معماران در نهایت مکانی خواهد بود که برای آدمی بنا شده است. این که این مکان چگونه خواهد بود نتیجه ی شناختی است که ایشان از مفهوم مکان دارند. مفهومی که در طول تاریخ گاه بسیار شاعرانه و گاه بسیار منطقی دریافت شده است.

در این مقاله تلاش شده است رویکردهای سه گانه ای که توجهی بیش از سایر حوزه ها به مفهوم مکان داشته اند به طور خلاصه تشریح شود که شامل سه رویکرد پدیدار شناسانه[1]، انتقادی[2] و اثباتی[3] است. همین طور تلاش شده تا از منظر تاریخی در چهار دوره ی: تاریکی[4]، رنسانس[5]، انقلاب صنعتی[6] و معاصر نگاه کوتاهی به مسیر تحول نگرش به مفهوم مکان افکنده شود.

هدف شناخت نوع و نحوه ی نگرش ها به مفهوم مکان است و در این راه سعی بر آن بوده که از انجام دوباره کاری پرهیز شود، هرچند وسعت موضوع و کمبود زمان باعث کاستی هایی شد.
2- Phenomenology

3- Critical

4- Positive

5- Dark ages

[5]- Renascence

[6]- Industrial revolution

  
نویسنده : کامیاب رحیم ; ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٤

بنا کردن، سکونت کردن، فکر کردن( قسمت اول)

سلام...

اینبار میخوام مقاله ای رو به قلم فیلسوف بزرگی چون مارتین هایدگر براتون بذارم که مطالب بسیار مفیدی در مقاله برای معماران به همراه داره...به خاطر طولانی بودن مقاله این مقاله رو در سه بخش یعنی در سه پست جداگونه آپ می کنم تا هم از خوندنش حوصلتون سر نره هم اینکه بتونید و بتونیم تحلیل و درک مناسبی از مقاله و مطالب آن که به نظرم کمی سنگین هستند داشته باشیم...

موضوع مقاله راجع به سکونت و ساختتن و تفکر در باره معماری هست...امیدوارم که مقاله و موضوعش براتون مفید باشه...


در آنچه در ذیل می‌آید می‌خواهیم دربارة سکونت کردن و بنا کردن فکر بکنیم. این فکر کردن به بنا کردن به هیچ‌وجه به سودای کشف ایده‌های معماری نیست، چه رسد به این که بخواهد قواعدی برای بنا کردن وضع بکند. این مخاطرة فکری ما، به بنا کردن به منزلة یک هنر، یا فن ساختمانی نمی‌نگرد، بلکه تلاش می‌کند که بنا کردن را تا قلمروی که بدان تعلق دارد تعقیب کند، قلمروی که در آن، آن است که هست.

می‌پرسیم:
1-  سکونت کردن چیست؟
2-  بنا کردن به چه نحو به سکونت کردن تعلق دارد.
ادامه مطلب   
نویسنده : بهزادزندی ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۳

همدردی

متاسفانه با خبر شدیم دوست گرامیمان بهزاد در غم هجرت جاودانه مادر بزرگ عزیزش به سوگ نشسته است. ضمن عرض تسلیت خدمت ایشان از خداوند سبحان برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نماییم.

از طرف دوستان

 

 

  
نویسنده : خشت یکم ; ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٥
تگ ها : تسلیت