خشت یکم

وبلاگی برای معماری، هنر

قضاوت با شما....

سلام....اولا از اینکه شیما عطاری هم به جمع نویسندگان خشت یکم اضافه شده خوشحالم و تبریک می گم بهشون...

داشتم توی این دنیای مجازی دنبال مطلبی می گشتم که عکسای زیر توجهم رو به خودش جلب کرد...فهمیدم انگار کشورهایی مثل کره جنوبی، لهستان، دانمارک و بقیه که تو عکس می بینید دارای هزارن سال تمدن و خصوصا تاریخ معماری و فرهنگند..انگار به ما دروغ گفتند که ایران هم دارای سه هزار سال معماری باشکوه بوده ..هرکی گفته حتما دروغ گفته؛آخه مگه میشه کشورت دارای این همه تاریخ و معماری باشکوه باشه و این باشه غرفه کشورت در اکسپو ٢٠١٠ شانگهای؟؟؟؟!!!! واقعا شرم آوره.(البته نظر شخصی منه..قضاوت با خود شما)

غرفه ایران اکسپو ٢٠١٠ شانگهای چین

غرفه پاکستان در اکسپو٢٠١٠شانگهای چین

غرفه لهستان در اکسپو٢٠١٠شانگهای چین

 

ادامه مطلب   
نویسنده : بهزادزندی ; ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۱٧
تگ ها : اکسپو2010

فقط یک لینک خوب-

 

به آدرس زیر برید یک تور مجازی بسیار خوب درون خونه روبی کار جاودان معمار بزرگ امریکایی فرانک لوید رایت رو می تونید ببینید.

http://www.gowright.org/robie/

این فلش ٢ مگی انقدر کامله که من به خودم زحمت گذاشتن عکس خانه روبی رو هم نمی خواستم بدم!!

  
نویسنده : خشت یکم ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۱۳

LiTraCon - بتن شفاف

شناخت مصالح جدید ما را با امکاناتی که در اختیار داریم رو برو می کند و به ما یاد آور میشود طراحی محیط های ساخته شده فقط به قلم و دفتر طراحان بستگی ندارد .

بافت ساده و خشن بتن همیشه آنرا به عنوان مصالحی سرد برای ما معرفی کرده دیوارهای بتنی برای ما استحکام را تداعی می کند و شاید هرگز برای ما مفهوم شفافیت را به همراه نداشته باشد. اما امروز روز دیگریست.


لیتراکن یک بتن نیمه شفاف است که به عنوان مصالح ساختمانی قابل استفاده است. این بتن از سیمان ریز دانه تولید می شود ومعادل 4% وزنش از فیبرهای نوری شیشه ای تشکیل شده است. این مصالح توسط معمار مجارستانی ارون لوسنسزی[1] که با دانشگاه فنی بوداپست همکاری میکرد توسعه یافت. لیترا کن توسط شرکت مخترع آن تولید می شود شرکتی که در بهار سال 2004 بنیانگذاری شد کاگاه و دفتر مرکزی آن در 160 کیلومتری بوداپست در نزدیکی شهری کوچک واقع شده است .


قابل ذکر ترین پروژه ای که از لیترا کون استفاده کرده است مونومانی است که به مناسبت پیوستن مجارستان به اتحادیه اروپا در سال 2005 میلادی ساخته شده است. این مونومان جایزه طراحی نقطه قرمز آلمان را نیز به خود اختصاص داده است. پروژه دیگر برج آزادی نیویورک در مجاورت ساختمان شماره 7 سازمان تجارت جهانی است. که طرح جامع باز سازی آن توسط دنیل لیبسکیند مدیریت میشود.

در زیر عکس هایی از بنای موسوم به در وازه اروپا رو می بینید


این مصالح قابلیت مصلح شدن را نیز دارد و می توان در آن از میلگرد هم استفاده کرد. استفاده از آن در کف سازی هم نتایج خوبی داشته است. البته معمولا زیر آن نور پردازی میشود . در طول روز به صورت بتن معمولی دیده می شود ولی در طول شب با روشن شدن منبع نوری زیر آن نور پخش و بسیار لطیفی که از عمق بتن خشن به سمت بالا می تابد جلوه بسیار زیبایی دارد.

این جلوه باعث شد محصولی جتبی از لتراکن ساخته شود(Letracube lamp)که همان لامپ های لتراکن بود. که در مرکز این بلاکها منبع نور را پیش بینی میکردند و قابل استفاده به عنوان منبع روشنایی را دارند


مشخصات  این محصول بنا به اعلام سایت تولید کننده به قرار زیر است:

·         size:               221x175x175mm

·         Materials:      Litracon, glass, stainless steel

·         weight:          10kg

·         bulb:              E14 / 220V / max 60W

·         colours:          white, grey, black

·         design:           Áron Losonczi

·         price:             EUR 570.-  (excl. VAT and shipping)

 

محصول دیگر این شرکت که با نام Litracon pXL شناخته می شود نگاهی نو به بتنه دارد در عین حال که از فیبر نوری در آن بهره گرفته نشده اما همپنان به عنوان یک مصالح نیمه شفاف شناخته می شود و این از نگرش مخترع لتراکن ناشی می شود که در فکر استفاده از خواص بصری بتن و در عین حال تامین نور بوده است.


مشخصات  این محصول بنا به اعلام سایت تولید کننده به قرار زیر است:

·        Form:prefabricated panels with reinforcement

·        Ingredients:96% concrete &  4% PMMA

·        Density: 2100-2400 kg/m³

·        Finish:polished, molded, washed

·        PANEL SIZES

Available thicknesses:

40mm and 60mm

Maximum panel size with 40mm thickness:

1200 x 600mm

Maximum panel size with 60mm thickness:

3600 x 1200mm

تمامی این محصولات در سه رنگ سفید خاکستری و سیاه در دسترس است.


به هر حال این مصالح هر چند به عنوان مصالحی گران در عمر کوتاه خود شناخته می شود اما با اقبال خوبی از طرف معماران مواجه شده که نشان از موفقیت معمار مجارستانی در پرورش ایده خود دارد.[1]- Áron Losonczi

 

  
نویسنده : خشت یکم ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۸
تگ ها : مصالح ، متریال

همایش ملی منظر شهری در آذر ماه 1389 برگزار می‌شود.

مقدمه

منظر شهر یکی از مهم‌ترین مباحث مربوط به شهر است که در سالیان اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. نارضایتی از سیمای شهر و حس بیگانگی در شهرهای امروزی کشور و لزوم هویت بخشیدن به این شهرها نیاز ارتقای منظر شهری را فراهم نموده است. لزوم توجه به این مقوله تا آن حد است که روشنفکران حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، معماری و شهرسازی بارها در مقالات، کتب و نوشته‌های خود بر آن تأکید دارند. فقدان تعریف علمی و بهره‌برداری روز‌افزون از این مقوله باعث سطحی‌نگری با این مفهوم پیچیده شده است. علاوه بر آن با توجه به جدید بودن موضوع جامعه علمی و دانشگاهی کشور تاکنون کمتر به این مقوله پرداخته‌اند که نهایتاً نگاه کالبدی و فیزیکی به منظر شهری در ایران به واقعیتی غیرقابل انکار تبدیل شده است.

لذا برای بیان جایگاه منظر شهری، انجام پژوهش‌های علمی و کاربردی، برگزاری همایش، کارگاه و نشست‌های علمی - تخصصی را ضروری ساخته است.

همایش ملی منظر شهری

پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی به منظور ارتقاء بینش و دانش فنی منظر شهری، در نظر دارد تا با همکاری پژوهشکده نظر، دانشگاه‌ها، مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی داخلی و خارجی مرتبط با فعالیت‌های معماری و شهرسازی و نیز سازمان‌های اجرایی مسئول در این زمینه، همایش ملی منظر را در آذر ماه سال 1389 با موضوعاتی همچون: مفاهیم منظر شهری، عناصر سازنده منظر شهری، چگونگی درک منظر شهری، آسیب‌شناسی منظر شهری، منظر شهری و بافت تاریخی، منظر شهری و بافت نوساز، نمادها و منظر شهری، جایگاه منظر شهری در فناوری‌های نوین، منظر و حرکت در شهر، حیات و منظر شهری، کودک و منظر شهری، هویت و منظر شهری برگزار نماید. از علاقمندان دعوت می‌شود مقالات خود را به آدرس زیر ارسال نمائید.

اهداف همایش

- تبیین علمی مفهوم منظر شهری

- ارتقای سطح کیفی و علمی دانش منظر شهری

- جلوگیری از آسیب‌های ناشی از تعاریف سطحی منظر شهری در ایران

- ارائه آخرین یافته‌ها و دستاوردهای علمی و اجرایی در برنامه‌ریزی و مدیریت منظر شهری

- هم‌اندیشی برای تدوین و رویکردی جدید در منظر شهرهای ایران

محورهای همایش

- تعاریف، مفاهیم و مبانی نظری منظر شهری

- بررسی تجارب داخلی و خارجی در زمینه منظر شهری

- رویکردهای منظر شهری در ایران

 

ادامه مطلب   
نویسنده : خشت یکم ; ساعت ۸:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٧

دفتر طراحی من- تمرین پرسپکتیو

خوب هر چند مجاز نشدم ولی دلیل نمی شه پرسپکتیو نکشم!

این ترسیمات نیمه ذهنی هستند.

روش این زوری بوده که حدود ٢ دقیقه و یا کمتر به یه عکس نگاه کردم و شروع کردم به کشیدن روش جالبیه برای تمرین پرسپکتیو شما رو از درگیری طراحی نسبتا رها میکنه و روی توانایی ترسیم متمرکز میکنه.

البته ذهن رو هم تقویت میکنه چرا که با تمرین می فهمید چه رابطه ای بین اجزا در یک حجم وجود داره و اگه نتونید بفهمید پرسپکتیو رو نمی تونید کامل کنید.

مدت ترسیمات بین ٣٠ تا ۴۵ دقیقه بوده

می تونید نظر بدید

  
نویسنده : خشت یکم ; ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢
تگ ها : دفتر طراحی