LiTraCon - بتن شفاف

شناخت مصالح جدید ما را با امکاناتی که در اختیار داریم رو برو می کند و به ما یاد آور میشود طراحی محیط های ساخته شده فقط به قلم و دفتر طراحان بستگی ندارد .

بافت ساده و خشن بتن همیشه آنرا به عنوان مصالحی سرد برای ما معرفی کرده دیوارهای بتنی برای ما استحکام را تداعی می کند و شاید هرگز برای ما مفهوم شفافیت را به همراه نداشته باشد. اما امروز روز دیگریست.


لیتراکن یک بتن نیمه شفاف است که به عنوان مصالح ساختمانی قابل استفاده است. این بتن از سیمان ریز دانه تولید می شود ومعادل 4% وزنش از فیبرهای نوری شیشه ای تشکیل شده است. این مصالح توسط معمار مجارستانی ارون لوسنسزی[1] که با دانشگاه فنی بوداپست همکاری میکرد توسعه یافت. لیترا کن توسط شرکت مخترع آن تولید می شود شرکتی که در بهار سال 2004 بنیانگذاری شد کاگاه و دفتر مرکزی آن در 160 کیلومتری بوداپست در نزدیکی شهری کوچک واقع شده است .


قابل ذکر ترین پروژه ای که از لیترا کون استفاده کرده است مونومانی است که به مناسبت پیوستن مجارستان به اتحادیه اروپا در سال 2005 میلادی ساخته شده است. این مونومان جایزه طراحی نقطه قرمز آلمان را نیز به خود اختصاص داده است. پروژه دیگر برج آزادی نیویورک در مجاورت ساختمان شماره 7 سازمان تجارت جهانی است. که طرح جامع باز سازی آن توسط دنیل لیبسکیند مدیریت میشود.

در زیر عکس هایی از بنای موسوم به در وازه اروپا رو می بینید


این مصالح قابلیت مصلح شدن را نیز دارد و می توان در آن از میلگرد هم استفاده کرد. استفاده از آن در کف سازی هم نتایج خوبی داشته است. البته معمولا زیر آن نور پردازی میشود . در طول روز به صورت بتن معمولی دیده می شود ولی در طول شب با روشن شدن منبع نوری زیر آن نور پخش و بسیار لطیفی که از عمق بتن خشن به سمت بالا می تابد جلوه بسیار زیبایی دارد.

این جلوه باعث شد محصولی جتبی از لتراکن ساخته شود(Letracube lamp)که همان لامپ های لتراکن بود. که در مرکز این بلاکها منبع نور را پیش بینی میکردند و قابل استفاده به عنوان منبع روشنایی را دارند


مشخصات  این محصول بنا به اعلام سایت تولید کننده به قرار زیر است:

·         size:               221x175x175mm

·         Materials:      Litracon, glass, stainless steel

·         weight:          10kg

·         bulb:              E14 / 220V / max 60W

·         colours:          white, grey, black

·         design:           Áron Losonczi

·         price:             EUR 570.-  (excl. VAT and shipping)

 

محصول دیگر این شرکت که با نام Litracon pXL شناخته می شود نگاهی نو به بتنه دارد در عین حال که از فیبر نوری در آن بهره گرفته نشده اما همپنان به عنوان یک مصالح نیمه شفاف شناخته می شود و این از نگرش مخترع لتراکن ناشی می شود که در فکر استفاده از خواص بصری بتن و در عین حال تامین نور بوده است.


مشخصات  این محصول بنا به اعلام سایت تولید کننده به قرار زیر است:

·        Form:prefabricated panels with reinforcement

·        Ingredients:96% concrete &  4% PMMA

·        Density:2100-2400 kg/m³

·        Finish:polished, molded, washed

·        PANEL SIZES

Available thicknesses:

40mm and 60mm

Maximum panel size with 40mm thickness:

1200 x 600mm

Maximum panel size with 60mm thickness:

3600 x 1200mm

تمامی این محصولات در سه رنگ سفید خاکستری و سیاه در دسترس است.


به هر حال این مصالح هر چند به عنوان مصالحی گران در عمر کوتاه خود شناخته می شود اما با اقبال خوبی از طرف معماران مواجه شده که نشان از موفقیت معمار مجارستانی در پرورش ایده خود دارد.


[1]- Áron Losonczi

 

/ 14 نظر / 411 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیما

واه واه .بلا به دور .چه قدراز خودشون تعریف میکنن.من نمیدونم آرشیتکت یعنی چی !!! ولی فکر کنم آخوندی چیزی بود .نمیدونم .میگم اسمش نوک زبونم بود یادم رفته .قضیه جابه جایی فرهنگسرا مال حدودا 6 ماه پیش میشه . آقای زندی !!! همکاری چیه .شکست نفسی نکنید .شما دوتا مثه 2 تا آچار فرانسه موازی هم عمل میکنید .جسارت نباشه البته !!!! (هدف طریف غیر مستقیم بود نه تمجید نه تحسین)

بهزاد

اصولا این همکاری رو باید حامد بگه.شکست نفسی هم درکارنبود مزاحی بود که انگار حضرات رو اصلا خوش نیومده..من منظوری جز شوخی نداشتم..تعریفی هم درکارنیست...حداقل اینو هم یاد گرفتیم که معماری با کار شناخته می شه نه با حرف و تحویل گرفتن و تعریف و تمجید.. البته اگه این حرفم هم باعث کدورت خاطر حضرات نشه.... البته به گفته حامد بیخیال شدن بهتره...که ازاولش هم بودیم...

شیما

بابا چی شد یه هو؟؟؟من چیزی نگفتم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ .اصلا من حرفمو پس میگیرم. نظر بدون شنیدن آوای کلام همین میشه دیگه .لحنم خیلی شوخ بود که.یه کم فک کنین شیما چه شکلی بود.همون دختره که همش نیشش وا بود.من همونم ها.

حامد

اولا بهزاد کمکهای بزرگی به من کرده که از جمله اونا پایان نامه هم بود. دوما بابا مطالب سایت رو بخونید مطلب بذارید و ... هر چند این نوعشم لطف خودشو داره

شیما

از خودم تعریف نباشه مطالب این پستتو من بلد بودم . نمیشه پس زمینه وبلاگ و یه رنگ شاد کنین؟صورتی !گلبهی . کم کمش زردکه دوس داری.

الهام

خیلی جالب بود ... ازش عکس دیده بودم ولی راجع بهش مطلبی نخونده بودم ... ممنون

شیما

بدگویی از خودم نباشه .رمز ورودمو فراموش کردم.از کنکور به این ور حافظم خراب شده .[نیشخند]

سعیده

[تعجب][تعجب][تعجب] وای! چه چیزهایی در اومده! حامد ممنون خیلی عالی بود!

ملیحه

سلام لطفا بگید از کجا میشه این بتون رو تهیه کرد؟؟؟

ملیحه

سلام لطفا بگید از کجا میشه این بتون رو تهیه کرد؟؟؟