ETFE چیست؟(ترجمه)

ETFE چیست؟

"Ethylene tetra fluoro ethylene" که به طور خلاصه ETFEخوانده می شود، یک پلیمر[1]ِ فلورو کربن[2] پایه (فلوروپلیمر[3]) است و یا به زبان ساده تر نوعی پلاستیک. این فلوروپلیمر برای مقاومت بالا در برابر خوردگی و استحکام در دماهای بالا طراحی شده است. به علاوه اینکه دارای دمای ذوب بالایی است ودر زمان آتش سوزی گازهای سمی ازخود منتشر نمی کند.

خواص فیزیکی و شیمیایی

در مقایسه با شیشه، لایه های ETFE 1% وزن، عبور بیشتر نور و بین 24% تا 70% ارزان تر هستند.

همچنین ETFE خواص زیر را از خود نشان داده است

·         توانایی تحمل وزن هایی تا 400 برابر خود

·          به علت داشتن سطحی که از چسبیدن مواد به آن جلوگیری می کند همیشه تمیز است.( self-cleaning)

·         قابل بازیافت

از طرف دیگر با اجسام نوک تیز سوراخ می شود، بنابراین بیشتر در سقف ها استفاده می شود. معمولا به صورت صفحه در معماری استفاده می شود، میتونه بدون اینکه شکل اولیه خودش رو از دست بده تا سه برابر کشیده بشه و با به کار گیری جوشکاری حرارتی[4]،می توان سوراخ هارو وصله کرد و یا با به هم چسبوندن صفحه حها به صفحه بزرگتری دست پیدا کرد.

 برای این ماده وقتی به صورت صفحات باریک در ساختمان استفاده می شوند عمر مفید 50 سال رو در نظر گرفته اند که تحت شرایطی قابل افزایش تا 200 سال است.

کاربرد ها                     

یک نمونه از کاربرد آن قطعات بادی در نمای استادیوم فوتبال آلیانس آرنا یا مرکز ورزشهای آبی پکن (مکعب آبی، المپیک 2008- بزرگترین سازه ساخته شده از ETFE چند لایه ). قطعات پروژه ایدن نیز از ETFE  ساخته شده است و جزیره گرمسیری دارای 20000 متر مربع پنجره، ساخته شده از مواد نیم شفاف است. بخارات سمی کم و حالت پایدار، دلایلی هستند که باعث میشود ETFE برای پوشاندن سیم های برقی که  اهمیت زیادی دارند، استفاده شود. سیم کشه هواپیما نمونه خوبی در این مورد است.

 

ETFE معمولا در صنایع هسته ای به عنوان ریسمان و در صنایع هوایی به عنوان روکش سیم مورد استفاده قرار می گیرد. این به خاطر دوام فیزیکی و مقاومت شیمیایی بالتر نسبت به [5]PTFE است. به علاوه ETFE مقاومت باللیی در برابر پرتوهای پر انرژی اتمی ازخود نشان داده است و می تواند برای مدت طولانی در برابر دمای بالا ایستادگی کند.

شاید فکر کنید این خواص فراتر از قرن بیست و یکمه، اما در واقع ETFE یک مصالح نوظهور نیست و ساخت اون به سال 1970برمیگرده، وقتی که داپند[6] اون رو برای صنایع هوانوردی اختراع کرد -که البته یک جور  ضایعات صنعتی بود- و در سال 1981 به عنوان مصالح ساختمانی به تولید رسید.

ساختمان هایی که از ETFE استفاده کرده اند:

  • Eden Project, Cornwall, England
  • National Space Centre, Leicester, England
  • Atrium, University of Bradford, Bradford, England
  • Pavilion, Alnwick Castle, Alnwick, England
  • Allianz Arena, Munich, Germany
/ 1 نظر / 59 بازدید
يك دوست

كاش عكس هم از نمونه هاي اجرا شده اي تي اف اي بذاري .