تصویری از ایران معاصر در قلب لندن

ArchitecturalCriticism
EmbodimentofIran'sContemporary Image inLondon

این روزها، آرمین دانشگر، معمار جوان ایرانی مقیم اتریش، با طرح پیشنهادی خود برای ساختمان جدید سفارت ایران در لندن، به چهره‌ای خبرساز در رسانه‌های مختلف تبدیل شده است، ساختمانی که، به گفته او، قرار است تصویری از ایران معاصر را در قلب لندن به نمایش بگذارد. (1)

 

طرح مکعب‌شکل و پنج طبقه ساختمان جدید سفارت ایران در لندن که تاق تماشایی آن به همراه دیوارهای زاویه‌دار و پنجره‌های نامنظم، جلوه‌ای متفاوت به این بنا بخشیده، علاوه بر فضاهای معمول دیپلماتیک، دربردارنده یک مرکز فرهنگی و هنری نیز است که این بخش با استفاده از یک فضای خالی پیوسته، از بخش اصلی سفارت جدا شده و هویت مشخص و بارزی در فرم کلی ساختمان پیدا کرده است. دانشگر هدف خود از ایده خلاقانه ادغام سفارت با مرکز فرهنگی را آشناساختن غربی‌ها با فرهنگ غنی و کمتر شناخته‌شده ایران، به ویژه جریان‌های هنری معاصر آن، بیان می‌کند.

 

 

با توجه به اینکه طرح ساختمان جدید سفارت ایران در لندن، از نظر فرم کلی، خط آسمان، تعداد طبقات، خطوط نما و رنگ مصالح، تقریبا با بافت مجاور خود هماهنگ و سازگار است، به نظر می‌رسد اعتراضات صورت‌گرفته، بیشتر معطوف به تاق و فضای خالی ساختمان باشد که پدیده‌ای نو در این منطقه محسوب می‌شود. در حالی که اگر درباره این خصیصه بارز ساختمان، صرفا قضاوت فرمال نداشته باشیم، درخواهیم یافت اتفاقا این ایده یکی از نقاط قوت طرح برای استقرار در بافت تاریخی است، چون با این کار، تا حد زیادی از حجم توده و ماده کاسته شده و در عوض به فضا اضافه شده و حتی فضای شهری در داخل ساختمان نیز تداوم یافته است. ساختمان کلیسا هم که بیشتر به در خطر افتادن آن استناد می‌شود، اصولا از نظر فرم کلی، خط آسمان، خطوط نما و رنگ مصالح، هیچ سنخیتی با بافت کلی معماری منطقه و حتی بنای مجاور دیگرش که یک ساختمان قدیمی است، ندارد، چه برسد به اینکه سازگاری و تناسب آن را با یک ساختمان جدید قرن بیست‌ویکمی ملاک قضاوت قرار دهیم.

نگاهی به روند معماری دانشگر و آثار مختلف او، نشان می‌دهد که طرح ساختمان جدید سفارت ایران در لندن نیز به نوعی در چارچوب و ادامه رویکرد شجاعانه و نوآورانه او در آثار قبلی قرار می‌گیرد، رویکردی مبتنی بر این اندیشه که در عصر جدید، باید در ساختمان‌های جدید زندگی کرد. دانشگر بر این باور است که هر نسلی باید یادداشت و امضای خود را بر کالبد شهر، البته با حفظ احترام بناهای نسل‌های گذشته، بگذارد تا نسل‌های آینده آنها را به کم‌کاری، بی‌فکری و خوشه‌چینی صرف از دستاوردهای گذشته متهم نکنند. او بر اساس این نگرش، زبان فرمال ویژه‌ای را، مبتنی بر پیوستگی فضایی و ارزش‌بخشی به فضاهای نیمه‌باز، البته با اتکا به سازه‌های متهورانه، در پروژه‌های مختلف تعقیب کرده که تداوم این زبان را در پروژه سفارت نیز می‌توان مشاهده کرد. (2)

 

آنچه که طرح ساختمان جدید سفارت ایران در لندن را بحث‌انگیز ساخته، قرارگیری این ساختمان در یکی از مناطق تاریخی لندن، و به ویژه همجواری آن با یک کلیسای قدیمی 150 ساله است. همین امر، ظاهرا به مذاق انگلیسی‌های محافظه‌کار خوش نیامده و باعث بروز نگرانی‌ها، اعتراضات و واکنش‌های منفی در میان ساکنان محلی شده که معتقدند این ساختمان مدرن هیچ تناسبی با ساختمان‌های دیگر ندارد و در میان این بافت تاریخی، یک تافته جدابافته به نظر می‌رسد. دامنه این اعتراضات به جایی رسیده که ساکنان محلی از پرنس چارلز، ولیعهد علاقه‌مند به حفظ آثار تاریخی بریتانیا، برای جلوگیری از اجرای این طرح مدرن که به زعم آنان، یکپارچگی بافت تاریخی لندن را از بین خواهد برد، درخواست کمک کرده‌اند. البته هنوز هیچ پاسخی از سوی پرنس چارلز منتشر نشده و تصمیم‌گیری درباره ساخت یا عدم ساخت این ساختمان، به پاییز امسال موکول شده است.

توجه به حاشیه‌های ایجادشده در مورد پروژه ساختمان جدید سفارت ایران در لندن، انتظار می‌رود دکتر دانشگر درباره روند طراحی این ساختمان، توضیحات بیشتر و شفاف‌تری ارائه دهند و اطمینان و رضایت دو گروه اصلی مخاطبان این اثر را جلب کنند: گروه اول، انگلیسی‌هایی که مشتاق‌اند از چگونگی حفظ احترام و یکپارچگی بافت تاریخی‌شان در طراحی این ساختمان اطمینان پیدا کنند و گروه دوم ایرانیانی که مشتاق‌اند هویت ایرانی‌شان را در کالبد این بنا جست‌وجو و کشف کنند.

 

 

 

. برای مطالعه برخی بازتاب‌های رسانه‌ای طرح ساختمان جدید سفارت ایران در لندن ، می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه کنید:

- Daily Telegraph: Prince Charles called on to block modern Iranian embassy next to historic church
-
The Guardian: Iran seeks more urbane image with sleek new London embassy
-
The Guardian: Iran wants to dazzle London, but will Prince Charles give his consent?
-
e-architect: Embassy of Islamic Republic of Iran in London
-
designboom: daneshgar architects: iranian embassy, london
-
World Architecture News: The Prince and Persia

2. برای آشنایی بیشتر با زبان معماری دانشگر، می‌توانید به یادداشت «دانشگر، در جست‌وجوی زبانی برای معماری امروز» مراجعه کنید.

منبع:http://www.zorwan.persianblog.ir

 

 

/ 4 نظر / 185 بازدید
کمال یوسف‌پور

دوست عزیز سلام معمولا بین وبلاگهای معماری رسم چنین بوده که بخشی از مطلب یک وبلاگ را ذکر می کنند و به بقیه مطلب در وبلاگ اصلی لینک می دهند نه اینکه کل مطلب را با ذکر آدرس کلی وبلاگ کپی کنند. امیدوارم شما هم به این رسم پایبند باشید. با تشکر و آرزوی موفقیت

mehrdad banifatemeh

salam webloget kheyli khobe hata mitonam begam aliye. man yek foroshgah daram foroshgahe samavar zogali va sanaye dasti in foroshgah dar azarbaycan shargi (marand) garar darae va bozorgtarin foroshgah samavar zogali rosi dar shomal garb keshvar mahsob mishavar. va sayte foroshgah dar iran bozorgtarin foroshgah samavar zogali mahsob mishe. in foroshgah alave bar foroshgah samar zogali foroshagah sanaye dasti niz hastesh tamam ajnas kharejiye va mostagim az tarafe modiriyate foroshgah az 12 keshvar vard mishe.. .age be in foroshgahe ma ham sar bezani ma ro khoshal mikoni nazar yadet nare age mayel be tabadol link hasti mano ba name foroshgahe samare zogali be farsi link kon va bad behem bego ba che nami to ro link konam. movafag bashi samavar zogali:www.msj.blogfa.com sanaye dasti:www.marand2010.blogfa.com

مهدي هاشمي

آدمک آخر دنياست بخند آدمک مرگ همين جاست بخند دست خطي که تو را عاشق کرد شوخي کاغذي ماست بخند آدمک خر نشوي گريه کني ، کل دنيا سراب است بخند آن خدايي که تو بزرگش خواندي به خدا مثل تو تنهاست بخند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سلام:$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$ جيبت پرپول[چشمک] سرت سلامت[قلب] وبت پربار[لبخند] قشنگ وعالي بود[گل] مؤفق باشي درهمه امور..... [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل]

احمد

جان مادرتون این نظرات تبلیغاتی رو غیر فعال کنید.حالم بد شد .اقعا